Smraďoch

Základní informace

Býti nazýván Smraďochem není moc lichotivé. Náš Smraďoch je však hrdým nositelem svého označení, neboť není mnoho takových míst, kde byste mohli dopřát svým smyslům pocítit tajemství ukrytá v hlubinách Země. Sirné plyny a oxid uhličitý, které zde unikají mezi zlomy rozpraskané zemské kůry, můžete nejen cítit, ale také spatřit, jak probublávají v tůňkách plných různě zbarvených řas.

Přírodní rezervace Smraďoch

Přírodní rezervace Smraďoch je význačná nejen z geologického hlediska díky doznívající třetihorní sopečné činnosti, ale také díky unikátnímu rašeliništi, které se na vývěrech minerálních vod vyvinulo. Nalezneme zde bohaté koberce rašeliníků, bílé chomáče suchopýrů, drobnou klikvu bahenní, ale také masožravé rosnatky či tučnice.

Tučnice obecná v PR Smraďoch  Čolek horský v PR Smraďoch

Naučná stezka a přístup

Vlastní naučná stezka začíná cca 100 m od parkoviště, jež se nachází u silnice mezi Mariánskými Lázněmi a obcí Prameny. Samotná naučná stezka je poměrně krátká - jedná se o necelých 80 m povalového chodníku, který byl vybudován v okrajové části vegetace. Na jejím konci je vyhlídková plošina, ze které mohou návštěvníci pozorovat, jak oxid uhličitý probublává v malém jezírku.

Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt