Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les >> Ke stažení >> Tiskové zprávy >> Nejpěknější vycházkový týden v přírodě

Nejpěknější vycházkový týden v přírodě

14.6.2021

V týdnu od poloviny června pořádá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les hned tři zajímavé vycházky do přírody. Ve čtvrtek 17. června od 17:00 mohou návštěvníci vyrazit do jedné z nejbohatších rostlinných rezervací v Krušných horách do přírodní rezervace Ryžovna. V sobotu 19. června si mohou milovníci lesních tišin s průvodcem projít nejstarobylejší podmáčené lesy v národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny a naopak příznivce luční teplomilné květeny potěší výlet do národní přírodní rezervace Úhošť nedaleko Kadaně. “Na našich vycházkách se snažíme představit návštěvníkům pestrou škálu přírody Karlovarského kraje,” připomíná ředitel AOPK ČR, RP Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček.

První exkurze je ve čtvrtek 17. června od 17 hodin s průvodcem Petrem Krásou z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les a Janem Matějů z Muzeum Karlovy Vary do Krušných hor nedaleko Hřebečné. Petr Krása ji představuje takto: “Lokalita Ryžovna je jedinečná ukázka sloupcovité odlučnosti čediče v opuštěném lomu, ale také horských suťovových lesů s pokroucenými buky, horskými prameništi a rašelinnými loukami s rozmanitou mokřadní flórou. Ukážeme si i několik druhů orchidejí a masožravých rostlin. To nám doplňují neskutečné výhledy na krušnohorské pláně.” Délka exkurze je do 3 km, ovšem místy středně náročným terénem. Sraz je u hranice přírodní rezervace Ryžovna na přístupové cestě na vrcholu stoupání při silnici Ryžovna–Hřebečná, kam se lze dopravit pouze individuálně ať už na kole, autem nebo pěšky.

Dalším výletním bodem je v sobotu 19. června od 8 hodin Kladská u Mariánských Lázní v samotném srdci Slavkovského lesa. Se zkušeným průvodcem Václavem Procházkou z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les si vyjdeme kolem vodní osy CHKO Slavkovský les, jedinečného historického díla – Dlouhé stoky. “Dlouhá stoka nás zavede do starobylých podmáčených lesů Kladských rašelin. Uvidíme ale také nesčetné stopy dlouhodobého působení lidí ve zdejší oblasti. Ponoříme se do tajuplných lesů a objevíme vzácné okamžiky v přírodě,” říká Václav Procházka. Délka trasy je odhadována na maximálně 8 km. Zpět na Kladskou se lze dopravit autobusem z Pramenů.

Třetí vycházku nabízí také v sobotu 19. června od 9 hodin průvodce Radek Fišer z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les do okolí Kadaně. “Botanické courání z Úhošťan nás zavede do části národní přírodní rezervace Úhošť s přesahy do historie využívání místní krajiny, kde společně prokličkujeme územím bývalého Cvičiště. Ukážeme si chráněné a vzácné druhy teplomilné vegetace,” přibližuje Radek Fišer. Délka exkurze je odhadována na cca 6 km s mírným až středně náročným terénem při stoupání do kopce. Na sraz v Úhošťanech na návsi je nutné dojet individuální dopravou.

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ připravila AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery v našem západočeském regionu. V rámci tohoto cyklu se můžete také letos v průběhu roku zúčastnit několika desítek výprav za poznáním přírodních zajímavostí a vzácností západních Čech.

 

Kontakty pro média: Mgr. Jana Rolková, 95 142 4105, jana.rolkova@nature.cz

Tisková zpráva ke stažení

Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt