Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les >> Ke stažení >> Tiskové zprávy >> Festival s vůní jablečného štrúdlu v Mariánských Lázních

Festival s vůní jablečného štrúdlu v Mariánských Lázních

4.10.2019

                                                                                                                                            v Mariánských Lázních dne 30. 9. 2019

Rok se s rokem sešel a máme tu zase podzim, který je již několik let v Mariánských Lázních neodmyslitelně spjat s vůní jablek a jablečného štrúdlu na Lázeňském festivalu jablek. Tradiční podzimní akce se koná v neděli 13. října 2019 od 10:00 na kolonádě v Mariánských Lázních. Program festivalu je celodenní a poznáte zde jablka z rozmanitých úhlů pohledu. Ten svůj si tu najde každý. 

Příchozí určitě nevynechají jarmark místních výrobců a řemeslníků s tématikou jablek a podzimu. Samozřejmě nebude chybět výstava podzimních plodů starých krajových odrůd ovoce (jablek a hrušek) a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací a návštěvníci si budou moci vystavené vzorky prohlédnout, očichat a některé i ochutnat. Zároveň se zájemci o pomologii mohou zeptat, co je v této oblasti zajímá, odborníků a pěstitelů přímo na místě výstavy. „Festivalem chceme vyzdvihnout téma starých ovocných stromů a upozornit širokou veřejnost na důležitost tohoto krajinotvorného prvku v naší krajině,“ vysvětluje ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.

„I v letošním roce navážeme na úspěšně probíhající výtvarnou soutěž pro děti, tentokrát na téma „Jablečný skřítek“. Je v programu zařazena dopoledne od 10:30 do 13:00. Těšíme se na originální ztvárnění fantazijních představ dětí a nejzajímavější výtvarné pojetí skřítka oceníme při slavnostním ceremoniálu od 13:15,“ říká jedna z organizátorek Helena Baranovská z Krajského úřadu Karlovarského kraje. Děti se mohou dopoledne zabavit hraním některé z tématických společenských her. Souběžně s aktivitami pro děti se bude v jižní části kolonády již tradičně ochutnávat a hodnotit nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních, který organizačně zajišťuje zdejší Hotelová škola. Soutěže se může zúčastnit široká veřejnost z řad profesionálních i laických pekařek a pekařů z našeho regionu. Od 11:15 si nenechte na kolonádě ujít hudební vystoupení plzeňského patriota Míši Leichta. Zkušený frontman bluegrassové skupiny COP se představí v originálním spojení se svým synem Bertem Leichtem. Jeho písně ze života psané osobitým rukopisem nás lehce přenesou do druhé poloviny festivalového programu.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne zhruba v polovině programu od 12:30 uvítáním hostů a všech příchozích návštěvníků. Zahájení je tradičně ozdobeno salvou ostrostřelců ze Stříbra. „Od 13:15 vyhlásíme a oceníme postupně vítěze soutěží o „Nejchutnější jablečný moučník v Mariánských Lázních“, o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři a nejzajímavější kresbu „Jablečného skřítka“ ve výtvarné soutěži,“ doplňuje Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les a dodává: „Odpoledne máme ještě pro děti i jejich dospělí doprovod připravené jako každý rok od 14 hodin tvůrčí dílny, na kterých si budou moci vyrobit vlastní výrobky s jablečným motivem. Mohou si sami vytvořit hezkou připomínku účasti na našem festivalu.“ Závěr programu zajistí hudební vystoupení česko-amerického tria Dobré ráno blues band. Podzimní kolonádu rozzáří svou energií, hravostí a bravurními instrumentálními výkony.

Na přátelské setkání s jablečnou tématikou Vás co nejsrdečněji zvou pořadatelé akce: Karlovarský kraj, AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Město Mariánské Lázně, Léčebné lázně Mariánské Lázně, a. s., Český zahrádkářský svaz, Hotelová škola Mariánské Lázně, Ekologické centrum Meluzína, Genové sady Tachovska a Technický a dopravní servis Mariánské Lázně, s. r. o.

Lázeňský festival jablek 2018. Foto: P. Jiran

Lázeňský festival jablek 2018. Foto: P. Jiran.

Kontakty pro média: Mgr. Jana Rolková, 354 401 968, jana.rolkova@nature.cz

Tisková zpráva ke stažení

Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt